Iniciatīva TOY –  efektīvs līdzeklis vietējā sabiedrībā balstītu agrās bērnības izglītības un aprūpes iniciatīvu veidošanai

Iniciatīva TOY darbībā tika uzsākta 2014. gadā 5 Eiropas valstīs.
Tās mērķis bija tuvināt mazus bērnus un vecāka gadagājuma cilvēkus, lai bagātinātu starppaaudžu sociālās saites un mazinātu stereotipus. Iniciatīvas laikā skolas, bērnudārzi un aprūpes nami kļuva par resursiem plašākai vietējai kopienai. Vairāk informācijas par TOY in Action šeit: https://www.toyproject.net/wp-content/uploads/2016/01/Toy-in-action-english.pdf

2017. gadā iniciatīvai TOY metodes iekļaušanai pievienojās Latvija un citas valstis, un aktivitātes tika īstenotas jau 8 Eiropas valstīs. Sākotnēji tās mērķis bija veicināt romu bērnu integrāciju, organizējot speciālus un inovatīvus agrās bērnības izglītības un aprūpes pasākumus. Laika gaitā tika paplašināta „TOY metodes iekļaušanai” pieejas izmantošana, padarot to pieejamu plašākam pakalpojuma saņēmēju lokam, īpaši domājot par grūti sasniedzamiem maziem bērniem, piemēram, migrantu, sociāli mazaizsargāto grupu bērniem, un aktivitātes tika īstenotas jau 9 Eiropas valstīs.

Iniciatīvā Latvijā tika īstenota Jelgavā un Daugavpilī. Tika izveidoti divi TOY spēļu centri-bibliotēkas – drošas agrās bērnības izglītības un aprūpes vietas, kur tiek veidotas draudzīgas attiecības starp bērniem un ģimenēm no dažādām vidēm. Tajos:
    • bērni var aizņemties rotaļlietas un izglītojošus materiālus un nest tos mājās;
    • bērni un visu vecumu pieaugušie tiek aicināti un iesaistīti kopīgās aktīvās spēļu darbībās;
    • ģimenes un citi sabiedrības locekļi tiek neformāli izglītoti par bērnu audzināšanu, veselību, mācīšanos un attīstību.
    TOY iekļaujošos spēļu centrus-bibliotēkas vada vietējās iniciatīvas grupas, kuras veido dažādu iestāžu un etnisko kopienu pārstāvji, kas ir īpaši sagatavoti strādāt kopā, lai koordinētu spēļu centru izveidi, to darbību un īstenoto aktivitāšu uzraudzību. Līdztekus centru aktivitātēm, kuru mērķis ir palīdzēt bērniem attīstīt dažādas nepieciešamās prasmes un zināšanas, šie centri mobilizē vietējās kopienas un organizē starppaaudžu pasākumus, iesaistot dažādas etniskās izcelsmes vecākus un vecvecākus.

    Iniciatīvas laikā Eiropā tika izveidoti 40 TOY spēļu centri – bibliotēkas. Aktivitātēs tika iesaistīti 40 000 bērni un 20 000 izglītotāji un aprūpētāji. Latvijā aktivitātēs tika iesaistīti 1400 bērni un viņu ģimenes un vairāk kā 170 agrās bērnības izglītības un aprūpes praktiķi un politikas veidotāji.

    Iniciatīvas laikā tika izstrādāts ietekmes novērtējuma ziņojums un rekomendācijas, kā arī resursu kopums “TOY metodes iekļaušanai” pieejas aizstāvības kampaņai: stāstu pastkartes; infografikas; tīmekļa vietne ar resursu datubāzi.

    Vairāk informācijas par TOY4Inclusion šeit: https://www.reyn.eu/toy4inclusion/

    2025. gadā TOY pieeja tika papildināta ar jaunu dimensiju – mazu bērnu līdzdalības prasmju stiprināšana. Iniciatīvas mērķis ir veicināt jēgpilnu bērnu līdzdalību agrīnās bērnības izglītības un aprūpes iestādēs, un, jo īpaši – TOY spēļu centros – bibliotēkās. Jaunā iniciatīva dod iespēju bērniem vecumā no 0 līdz 10 gadiem, tostarp tiem, kas ir nepietiekami pārstāvēti, piemēram, migranti, bēgļi, romi un bērni ar īpašām vajadzībām, paust savu viedokli un ietekmēt lēmumus, kas viņus skar.

    Iniciatīva tiks īstenota 9 Eiropas valstīs. Latvijā – Jelgavā.

    Iniciatīvas ietvaros tiks izstrādāta apmācību programma formālās un neformālās izglītības praktiķiem, kā arī instrumentu un aktivitāšu kopums jēgpilnai bērnu līdzdalībai (bērniem vecumā no 0 līdz 10 gadiem).

    Iniciatīvu 2025.-2026. gadā finansē Eiropas Komisija (European Education and Culture Executive Agency – EACEA, CERV-2024-CHILD).

    Vairāk informācijas par TOY4Participation šeit: icdi.nl/projects/toy-for-participation/

    Iniciatīvas īstenotājs Latvijā ir Izglītības iniciatīvu centrs.

    TOY metodes iekļaušanai e-buklets

    TOY metodes iekļaušanai – skaitļi un fakti

    Darbs TOY spēļu centros – bibliotēkās

    Bukleti par spēļu centriem – rotaļlietu bibliotēkām

    TOY spēļu centri – rotaļlietu bibliotēkas Latvijā

    Publikācijas par mūsu veidotajiem spēļu centriem – rotaļlietu bibliotēkām

    TOY for Inclusion Conversations: Play Hub Coordinators from Latvia
    High-level government representatives visit Latvian Play Hubs